EĞİTİM'e BAKIŞ

EĞİTİM'e BAKIŞ

"Eğitimde Başarı Bu Çatı’nın Altında" sloganıyla 4 yıldır Çatı Eğitim logosunun altında hizmet vermekteyiz. Bu yolculuğumuz aslında 10 yıl önce Renk Danışmanlık Merkezi olarak Antalya’ da başladı. Süreç ve göstermiş olduğumuz başarılar bizi nihayetinde bu noktaya getirdi. Geçen yıl göstermiş olduğumuz %82'lik nitelikli okul yerleştirmeleri bizi memnun ederken bu yıl ki hedefimizi  % 92'nin üstünde bir beklenti olarak ortaya çıkardı. 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında hizmete girecek olan Anadolu Lisemizin de ruhsatını aldık ve kayıt sürecimiz başladı.

Evet en çok sorulan sorulardan bir tanesi başarının sırrı ne? Başarının en üst çatıdan tarifi tek kelime ile rehberlik. Öğrencilerimizi "Dokuz Tip Mizaç Modeli" dediğimiz eğitim anlayışı içinde rehberlik yapıyoruz. Dokuz Tip Mizaç Modelinde; bir öğrencinin mizacı, mizacına yan olarak kanadı, stresli olduğu dönem ortaya koyduğu mizaç ve rahat olduğu dönemde göstermiş olduğu mizacı şeklinde 4 alt bölüme ayrılıyor. Bunun kombinasyonunu aldığımız zaman 3024 farklı öğrenci mizacı ve öğrenme yolu ortaya çıkıyor. Bu ise sadece bizim Enneagram testi ile öğrencilerimizi genel tanıma ve değerlendirme yolumuz. Bunun yanı sıra rehberlik servisimizin uyguladığı diğer test ve envanterler yardımı ile aslında her öğrencimizin parmak izi gibi öğrenme yöntemlerinin de farklı olduğuna inanarak yola çıkıyoruz. Bireysel eğitim programı ve kamp eğitim modeli ile desteklediğimiz öğrencilerimizde başarı zaten kendiliğinden geliyor.

Kamp eğitim modelimiz evde ders çalışmakta zorlanan öğrencilerimizin, okul ortamında öğretmen gözetiminde ders çalışmalarını sağlayan, takıldıkları noktalarda anında sorularına cevap bulabildikleri okul sonrası ve cumartesi günleri uyguladığımız bir programdır.

Lise düzeyinde iddialı mısınız? Sorusuna cevabımız "Tabi ki herkesten fazla iddialıyız." İnanıyoruz ki güçlü eğitim kadromuz ve rakipsiz rehberlik anlayışımızla lise düzeyinde de eğitimimiz Antalya'da eşi olmayan bir eğitim sistemi olacaktır.

Evet, Renk Eğitim Kurumları kardeş kurumumuz. Kurucusu Osman Günal ile kardeşiz. Beraber çıktığımız yolda birlikteliğimiz ölünceye kadar devam edecektir. İkinci markayı oluşturma kararını aldığımız günden itibaren kurumlarla ilgili kararlar alırken bazısı her iki kurumu da bağlıyor, bazı kararlar ise kurum bazında alınıyor.

Deneme sınavları bizim için çok önemli. Deneme sınavları bize kendimizi deneme fırsatı veriyor. Deneme sınavları ile öğrencilerimizin eksikleri tespit ediliyor ve tam öğrenmenin gerçekleşmediği konular toplu ve birebir olmak üzere tekrar edilerek tam öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanıyor. Tüm bunları nasıl yapıyoruz? Tabi ki teknolojiden faydalanıyoruz. ÖBS dediğimiz sistem bir yazılım programı aslında. Tamamen bizim bilgi işlem servisimiz tarafından yazılan programımız sayesinde öğrencinin yaptığı tüm ödev ve soru çözümleri Öğrenci Bilgi Sisteminde kayıt altına alınıyor. Böylelikle öğrencimizin güçlü ve zayıf yönleri yıl boyunca veli, öğrenci ve öğretmenler tarafından takip edilerek eksiklikler gideriliyor.

Eğitim bir bütünlük gerektirir. Biz bu bütünlüğü öğrencilerimize bu Çatı'nın altında sunmaya çalışıyoruz. Eğitim bize göre bir sürü enstrümandan oluşan kocaman bir koro. Koroda en önemli unsur orkestra şefidir. Rehberlik servisimiz orkestrayı yönetirken sadece öğrenciyi değil aynı zamanda öğretmen ve veli eğitimleri ile orkestraya dahil olan tüm bireyleri yönetiyor. Hal böyle olunca başarı kaçınılmaz bir son oluyor.